quality control

کنترل کیفیت


موضوع کیفیت و کنترل کیفیت محصولات تولیدشده در یک مجموعه تولیدی از مهمترین فعالیتهای آن مجموعه میباشد خصوصا در زمانی که آن محصول در بازار با تنوع کیفی و مازاد بر تقاضا عرضه گردد. همچنین کیفیت به عنوان یک مزیت رقابتی در تداوم تولید و ماندگاری و ثبات یک مجموعه تولیدی در عرصه تولید مورد توجه است .
سیمان به عنوان یک کالای مورد مصرف از انجام یک پروسه و فرایند پیچیده همراه با تجهیزات سبک و سنگین خط تولید و یک محصول انرژی بر امروزه در دنیا تولید میگردد .از آنجا که مصرف سیمان در احداث ابنیه و ارکان اساسی توسعه چه در بخش صنعت و چه در بخش عمومی مورد استفاده قرار میگیرد و عیار مصرف آن به تناسب کیفیت میتواند متغییر باشد لذا موضوع کیفیت و توجه خاص به آن از اهمیت خاصی برخوردار است.علاوه بر این با توجه به نرخ تولید سیمان در کشور و عدم توازن مابین عرضه و تقاضا برای اقزایش توان رقابتی ارتقاء کیفی محصول مورد توجه می باشد.
شرکت صنایع سیمان زابل علاوه بر موارد ذکر شده مبنی بر اثر بخشی کیفیت بر وضعیت سازمان توجه به مقوله کیفیت و ارتقاء مستمر کیفی محصول را به عنوان حقوق حقه مشتری و مصرف کننده میداند. لذا در راستای نیل به این منظور چند اقدام اساسی را انجام داده است .
1.    خرید مدرنترین و کارآمد ترین تجهیزات خط تولید سیمان که شرح آنها در فصل ماشین آلات آمده است.
2.    خرید و تجهیز واحد مدیریت کنترل کیفیت به مدرنترین تجهیزات آزمایشگاهی که نمونه برجسته آن دستگاه GEOSCAN میباشد که به صورت آنلاین مواد ورود به سالن خاک را آنالیز و توزین مینماید .
3.    تجهیز خط تولید به سیستم نمونه برداری اتومات جهت جلوگیری از خطاهای انسانی احتمالی .
4.    به کار گیری و استخدام نیروی انسانی ماهر .
5.    اهتمام به ارتقاء سطح دانش فنی واحد کنترل کیفیت و افزایش بهره وری از تجهیزات.
6.    استفاده از به روز ترین سیستمهای کنترل فرایند (PLC) جهت تسلط بیشتر بر پروسه و ارتقاء سطح کیفی محصول.
7.    پیاده سازی استاندارد ISO17025 و تبدیل آزمایشگاه کنترل کیفی سیمان زابل به یک آزمایشگاه همکار .
کنترل کیفیت محصول تولیدی در شرکت صنایع سیمان زابل از معادن مواد اولیه مورد استفاده، سنگ آهن، سنگ گچ و پوزولان ورودی به کارخانه تا خروج محصول از نقطه پایانی فرایند در دو بخش کلینکر تولیدی و سیمان به صورت منظم و دقیق صورت گرفته و تمامی فاکتورهای مورد نیاز به کنترل مطابق استاندارد های رایج مورد پایش و اندازه گیری قرار میگیرند . در آزمایشگاههای فیزیک و شیمی کارخانه سیمان زابل مشخصات کامل فیزیکی و شیمیایی محصول اندازه گیری میگردد و به صورت منظم ترندهای مقایسه ای مابین کیفیت محصول تولیدی و استاندارد و سنوات گذشته ترسیم و مورد بررسی قرار میگیرد.
هم اکنون کیفیت سیمان زابل از سطح بالایی برخوردار بوده و کلینکر و سیمان در تیپهای یک و دو با گرید 425 تولید می گردد .
علاوه بر کنترل کیفی محصول در کارخانه سیمان زابل در دفتر فنی و مهندسی کنترل کیفی کالاها و قطعات یدکی خریداری شده نیز مورد پایش قرار می گیرد .