دریای عمان و سواحل مکران گنجینه ای بزرگ، ارزشمند و فرصت طلایی در اختیار ملت ایران است

b_150_100_16777215_00_images_stories_n00030144-r-b-001.JPGb_150_100_16777215_00_images_stories_DSC00548.jpgb_150_100_16777215_00_images_stories_n00030144-r-b-012.JPGb_150_100_16777215_00_images_stories_DSC00603.jpg به گزارش روابط عمومی شرکت صنایع سیمان زابل ، معاون اول رئیس جمهوری دوشنبه شب در همایش سرمایه گذاری و توسعه اقتصادی سیستان و بلوچستان در تالار فردوسی دانشگاه زاهدان گفت : یکی از گنجینه های بزرگ، ارزشمند و فرصت طلایی که خداوند به ملت ایران عطا فرموده دریای عمان و سواحل مکران است.
"اسحاق جهانگیری"  بیان کرد: اگر بخش کوچکی از این ساحل در اختیار برخی کشورهای دیگر بود چه استفاده های هنگفت برای شکوفا کردن اقتصاد می کردند.
وی اظهار داشت: چندین کشور در همسایگی ما هستند که آرزوی قطعه کوچکی از ساحل و راهیابی به دریای آزاد را دارند.
جهانگیری با اشاره به اظهار تمایل  تعداد زیادی از سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری و مشارکت در اجرای خط ریلی چابهار_ زاهدان_ مشهد،  بر تسریع در ساخت و راه اندازی  این خط ریلی تأکید کرد و گفت: خط ریلی چابهار باید هر چه سریعتر به سرخس و کشورهای آسیای مرکزی وصل شود.


معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: تلاش دولت تدبیر و امید در دوره کوتاه مسئولیتش این بوده که مسائل کشور را بخوبی شناسایی، به توانمندیها و ظرفیتهای سراسر کشور توجه و امید را در مردم زنده کند؛ این در حالی است که دولت در بخشهای مختلف هم در مسائل اقتصادی و هم سیاسی اجتماعی با مشکلات و مسائل زیاد و هم در بخشهای سیاست خارجی با چالش های وسیعی روبرو بود.
جهانگیری اظهار امیدواری کرد که دولت، فرصتی بوجود آورد تا منابع و سرمایه های کشور که در جاهای مختلف است به کشور بازگشته و در خدمت رفاه مردم قرار گیرد.
وی، مهمترین مشکل در بخش اقتصادی را مساله تورم، رکود تولید و بخش صنعت ذکر کرد و در پاسخ به گلایه برخی از سرمایه گذاران و مسؤولان سیستان و بلوچستان گفت: مشکل رکود بخش صنعت، مختص این استان نیست بلکه عمومیت دارد؛ متأسفانه در بخش اقتصادی با شرایطی روبرو هستیم که هم تورم آزار دهنده ای مردم را اذیت می کند و هم رکود بخشهای مختلف اقتصادی واحدهای تولیدی را با مشکل مواجه کرده است.
او ادامه داد: دولت در این مدت کوتاه بر اساس سیاست های عالمانه مبتنی بر علم اقتصاد تا حد زیادی شرایط را مساعد کرده که اکنون ثبات کاملی در بخش اقتصاد داخل کشور ایجاد شده است.
معاون اول رییس جمهوری اظهار داشت: دولت با تمام وجود و با اعمال سیاست های جدی حتماً رکود را از تولید مرتفع خواهد کرد و از مهمترین سیاستها در رفع رکود، تأمین سرمایه در گردش واحدها و حمایت از صادرات کالاهای تولیدی خواهد بود.
وی افزود: در زمینه صادرات، استانهای دارای مرز آبی و زمینی در اولویت حرکت به سمت صادرات قرار دارند.
جهانگیری با اشاره به برنامه هدفمندی یارانه ها بیان کرد: در زمینه هدفمندی آسیب شناسی خوبی انجام و تصمیمات مناسب و شایسته ای اتخاذ شده است .
وی افزود: دولت با تدبیر، موضوع را دنبال و کاری خواهد کرد که هم مردم بتوانند از منافع هدفمندی در زندگی خود و توسعه کشور بهره ببرند و هم چالش های کشور برطرف شود.
معاون اول رئیس جمهوری با تأکید بر نقش محوری بخش خصوصی در کشور گفت: مهمترین تکیه دولت در توسعه صنعتی و اقتصادی کشور بر محوریت بخش خصوصی است؛ بخش خصوصی باید سکاندار اصلی سرمایه گذاری در کشور باشد و دولت نیز بستر سازی لازم برای سرمایه گذاری را انجام می دهد تا بخش خصوصی بتواند سرمایه گذاری و فعالیت کند؛ بخش خصوصی نیز باید با استفاده از اندیشمندان و نخبگان، تولیدی عرضه کند که هم برای مردم به صرفه و هم در مجامع بین المللی قابل عرضه باشد.
جهانگیری افزود: دولت باید شرایطی فراهم کند که چنانچه در استانی مانند سیستان و بلوچستان که گفته می شود هزینه تولید 30 درصد بیشتر از سایر استانهاست، بخش خصوصی در شرایط مساوی با سایر مناطق قرار گیرد زیرا کار دولت این است که معافیت مالیاتی و عوارض در نظر گیرد و بخشی از نرخ سود بانکی را پرداخت و زیربناها را ایجاد کند.
او ادامه داد: صندوق توسعه دارای منابع ریالی و ارزی است و ردیفهای بودجه نیز برای بخش توازن منطقه ای وجود دارد که در این بخش، استان سیستان و بلوچستان به هر میزان قادر به جذب تسهیلات و اعتبار باشد، اختصاص خواهد یافت.
وی با اشاره به عزم جدی دولت در راستای ایجاد تحول در سیستان و بلوچستان گفت: در سال آینده برای اتصال حداقل برخی شهرستانها و مرکز استان به شبکه گاز اقدام خواهد شد.
جهانگیری افزود: برخی افراد در چابهار اقدام به سرمایه گذاری در زمینه شیرین کردن آب و انتقال آن به سایر شهرها کرده اند که دولت، خرید هر میزان آب تولیدی از آنان را تضمین می کند.
وی تصریح کرد: موضوع خشکی هامون و هیرمند و مشکلات سیستان از اهمیت خاصی برای دولت برخوردار است و اتفاقات حادث شده برای هامون دل تمام ایرانیان را به درد آورده و کشور همسایه نیز باید به تعهد خود عمل کند و دولت هم با جدیت این موضوع را پیگیری می کند.
در ادامه این همایش استاندار سیستان و بلوچستان نیز با بیان اینکه سیستان و بلوچستان تنها استان فاقد سینما است و مردم آن از نعمت گاز برخوردار نیستند تقاضا کرد حداقل در گام نخست گاز 19 مرکز شهرستان استان تامین شود.
"علی اوسط هاشمی" بیان کرد: با وجود ظرفیت ها و پتانسیل های بالای سیستان و بلوچستان متاسفانه حق ملی و مردمی در این استان زائل شده است و در طول 35 سال گذشته به هر دلیلی آنچنان که لازم است سرمایه گذاران و کارآفرینان نتوانستند در این جغرافیا نقشی برجسته ایفا کنند.
وی گفت: امروزه در راستای عدالت محوری و توازن منطقه ای و با هدف فراهم کردن زمینه های سرمایه گذاری در سیستان و بلوچستان باید سایه ناامنی که موجب کمرنگی این مساله شده را بزداییم و با تلاش جمعی رویکردی نو برای توسعه همه جانبه جغرافیای استان داشته باشیم.
وی اظهار داشت: نگاه و عرق ایرانی بودن مردم بلوچستان و سیستان بسیار قوی است و همیشه سعی کرده اند در مقابل هر خرده شرارت و نگاه تفرقه افکنانه ایستادگی کنند و با برجستگی حضورشان نشان دهند که بر ایرانی و مسلمان بودن خود افتخار می کنند.
وی تاکید کرد: همه مسوولان موظف اند با ارج گذاری، ارزش گذاری و صیانت از روحیه ولایتمداری مردم سیستان و بلوچستان شرایط را برای حضور سرمایه گذاران در این استان فراهم کنند.
وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان در زمینه گردشگری هیچ چیزی کمتراز قشم و کیش ندارد و وجود مکان های مملو از آثار فرهنگی و تاریخی نشان از پیشتازی این استان در بحث گردشگری است گفت: باید با فراهم کردن شرایط لازم برای توسعه گردشگری،  نگذاریم بر روحیه مهمان نوازی مردم استان گرد و غبار بنشیند.
استاندار سیستان و بلوچستان تاکید کرد: ترغیب شرکت های بزرگ دولتی برای ایفای نقش در سیستان و بلوچستان، اعمال معافیت های مالیاتی، اعطای تسهیلات ارزان به عنوان مزیت می تواند میل حضور برای سرمایه گذاران به این استان را افزایش دهد.
هاشمی افزود: تخصیص اعتبارات ویژه سبب تحقق شعارهای عدالت محوری دولت، توازن و رسیدن به حق ملی و منطقه ای مردم این استان می شود.
وی با برشمر‌دن اهداف ده‌گانه همایش خواستار اختصاص دو درصد از اعتبارات صادرات کشور برای توسعه سیستان و بلوچستان شد و گفت: پیشنهاد می‌شود برای ایجاد زیرساخت‌های منطقه دو درصد از محل صادرات کشور به این استان اختصاص یابد.
وی با بیان اینکه قرار است زمینه پهلوگرفتن کشتی های با ظرفیت بیش از 75 هزار تن در بندر چابهار فراهم شود اظهار داشت: وضعیت فعلی بندر چابهار مستعد این است تا بخشی از واردات و صادرات کالای مورد نیاز کشور از طریق این بندر شکل گیرد.
"آیت الله عباسعلی سلیمانی" نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان و کرمان و عضو مجلس خبرگان رهبری نیز  در همایش سرمایه گذاری و توسعه سیستان و بلوچستان افزود: تا زمانی که چند کدخدایی در مسائل بازرگانی، صادرات و واردات استان وجود داشته باشد همچنان کشاورزی علیل، صنعت بیمار و سرمایه گذار نا امید باقی خواهد ماند.
وی با بیان اینکه پیوندهای اجتماعی میان مردم تا حدودی آسیب پذیر شده است گفت: برای رونق اقتصادی باید وحدت را در جامعه عملی تر کنیم.
او افزود: وحدت میان مردم شیعه و سنی این استان به حدی است که با وجود اشتغال شمار زیادی از نیروهای کار شیعه و سنی در واحدهای تولیدی و صنعتی تاکنون حتی یک مورد درگیری و اختلاف وجود نداشته است.
امام جمعه زاهدان اظهار داشت: با توجه به علاقه زیاد سرمایه گذاران بومی ساکن خارج از مرزها برای فعالیت اقتصادی در منطقه باید شرایط لازم از جمله تامین امنیت پایدار به منظور عملی شدن این خواسته فراهم شود.
آیت الله سلیمانی بیان کرد: رهبر معظم انقلاب در سفر پربرکت شان به سیستان و بلوچستان فرمودند باید این استان دروازه اقتصادی شرق کشور باشد اما بعد از گذشت یک دهه از فرمایشات ایشان همچنان این قضیه محقق نشده است.
نماینده مقام معظم رهبری گفت: هزاران نفر از جمعیت استان در حوزه دامپروری و کشتارگاه ها مشغول به کار بودند که با توجه به نداشتن تدابیر لازم از سوی مدیران، واردات دام به بهانه آلودگی از مرزهای این استان ممنوع شد اما گوشت بدون قرنظینه و کنترل مستقیم از کراچی به تهران منتقل می شود که علاوه بر بیکاری عده زیادی از مردم، نشان از بی اعتمادی به دامپزشکی و دستگاههای کنترلی استان است.
وی اظهار داشت: مسوولان عالی کشور باید با اتخاذ تدابیر لازم شرایط سیستان و بلوچستان را به گونه ای رقم زنند که در آینده ای نزدیک شاهد توسعه همه جانبه استان باشیم.
در ادامه همچنین مولوی "عبدالحمید اسماعیل زهی"  امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان  نیز افزود: مردم این استان امید و انتظار دارند با درایت دولت تدبیر و امید واحدهای صنعتی و معادن منطقه فعال شوند.
وی از معاون اول رییس جمهور و هیات همراه خواست سلام ویژه مردم سیستان و بلوچستان را به دکتر روحانی برسانند و امیدواریم همانطور که مطرح شده در آینده نزدیک شاهد سفر رییس جمهوری به این استان مرزی باشیم.
امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان مرزهای آبی و خاکی سیستان و بلوچستان را فرصتی بی نظیر نه فقط برای استان بلکه برای کل کشور عنوان داشت و تصریح کرد: بهره گیری صحیح از پتانسیل و ظرفیت های بسیار بالای منطقه بویژه مزیت مرز می تواند جوابگوی نیازهای کل کشور باشد.
او اظهار داشت: مردم متدین، دین گرا و حامی نظام جمهوری اسلامی به عنوان مهمترین سرمایه سیستان و بلوچستان با تمام توان در سایه وحدت و برادری از تمامیت ارضی خود دفاع می کنند و اجازه هیچ گونه تحرک مخالف نظام را در منطقه نمی دهند.
وی گفت: با وجود پدیده خشکسالی مستمر طی سالهای اخیر همچنان با کار و تلاش مضاعف مردم سیستان و بلوچستان زمین های کشاورزی استان در وضعیت مناسبی قرار دارد که باید از این نعمت با داشتن مدیریتی قوی در کنار ذخیره غنی معادن، همسایگی با دو کشور پاکستان و افغانستان و دسترسی به آبهای آزاد بین المللی به منظور رشد و توسعه منطقه بهره گرفت.
"محمد سعید اربابی" نماینده مردم ایرانشهر، سرباز و دلگان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:  شکستن حباب بازار ارز، سکه، طلا، زمین، مستغلات و بورس از اقدامهای شایسته و خوشایند دولت تدبیر و امید قابل تقدیر است.
وی ادامه داد: کنترل نقدینگی افسار گسیخته و فراگیر در جامعه نیازمند تحول عظیم اجرایی و سیاست گذاری است.
او سرمایه و نیروی انسانی را دو عامل اصلی توسعه دانست و بیان کرد: سیستان و بلوچستان از این دو نعمت بویژه نیروی انسانی مولد برخوردار است و جمعیت حاضر در این همایش که از دورترین نقاط استان نیز آمده اند نشان دهنده آمادگی نیروی انسانی استان برای مشارکت در توسعه است.
اربابی افزود: سرمایه نیز به طور قطع با کمک دولت فراهم خواهد شد و از طرفی سرمایه های زیادی هر چند اندک در نزد مردم این استان است که نیازمند ایجاد زیر ساخت های اقتصادی لازم برای جذب آنها است.
وی ادامه داد: چنانچه دولت برای بهبود زیرساخت های استان پهناور سیستان و بلوچستان با 5/11 درصد مساحت کل کشور همت نکند سرمایه های کوچک در اختیار مردم همچنان مبهم و سرگردان باقی خواهد ماند.
نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس خاطر نشان کرد: انتظار داریم مدل اقتصادی که برای این استان نوشته و زمینه ساز برنامه ریزی برای برنامه ششم توسعه کشور خواهد شد بر همین مبنا قرار گیرد.
وی بر تغییر نگاه به استان از سیاسی امنیتی به اقتصادی تاکید کرد و گفت: تخصیص اعتبار لازم برای مطالعات اقتصادی در نقاط مختلف استان، تخصیص 100 درصد اعتبارات طرح های عمرانی، هدایت شرکت های بزرگ دولتی و تمرکز منابع صندوق توسعه ملی برای سرمایه گذاری های کلان در این استان از جمله مسیر های حرکت به سمت توسعه و پیشرفت سیستان و بلوچستان است.
اربابی همچنین تخفیف 10 ساله 100 درصدی مالیات سرمایه گذاری در استان، حذف عوارض واردات ماشین آلات مورد نیاز طرح های عمرانی از طریق منطقه آزاد چابهار و تضمین 100 درصد ریسک سرمایه گذاری در این استان را از دیگر راههای توسعه و پیشرفت منطقه ذکر کرد.
در ادامه همایش سرمایه گذاری و توسعه سیستان و بلوچستان که با حضور معاون اول رئیس جمهوری  در تالار فردوسی دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد، عضو هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت صنایع سیمان زابل نیز  با اشاره به وجود موانع توسعه در استان مشابه با سطح ملی، لکن با وجه تشدید بسیار ، گفت: مساحت قابل ملاحظه استان، دوری از مرکز کشور و نقاط جمعیتی، دوری از مراکز صنعتی، افزایش هزینه های تولید، افزایش هزینه های تأمین نیروی انسانی متخصص، افزایش هزینه های ناشی از حمل و نقل مواد اولیه و محصول، دوری از مراکز مصرف و مهمتر از تمامی این موارد ریسک بالا و قابل ملاحظه سرمایه گذاری، تماماً عوامل مشدده مشکلات برای فعالان اقتصادی و از جمله موانع توسعه و سرمایه گذاری در استان است.
"محمدرضا احسانفر" ریسک سرمایه گذاری را یک احساس منفی و نه یک واقعیت ملموس اعلام کرد و فقدان سرمایه گذاری بانکها، شرکت های دولتی و بخشهای عمومی غیردولتی در استان را ناشی از باور این امر یعنی ریسک بالا و قابل ملاحظه سرمایه گذاری در استان برشمرد.
وی به عنوان کارآفرین و سرمایه گذار بزرگترین پروژه طول تاریخ استان و با اشاره به مجوز  مشارکت تنها 49درصدی  شرکت های دولتی در یک  سرمایه گذاری و عدم وجود بخش خصوصی قدرتمند، برای مشارکت در احداث پروژه های بزرگ  در استان ، خواستار حذف این سقف برای سیستان و بلوچستان شدو آن را موجبی برای توسعه سرمایه گذاری دانست.
احسانفر با اشاره به عدم برخورداری مردم استان از اجرای اصل 44 و بی بهره بودن استان از خصوصی سازی شرکت های واگذار شده دولتی، تاکید کرد:  توسعه و تأمین امنیت بایستی از مسیر توسعه سرمایه گذاری و بسط اشتغال پیگیری گردد البته لازمه این امر مشارکت جدی مردم در تأمین امنیت و پاسداری از آن است و  عدم ماندگاری سرمایه و بلکه فرار سرمایه ها و مهاجرت صاحبان علم و تخصص از استان یکی از بزرگترین موانع توسعه استان است که بایستی برای آن تمهیدات لازم اندیشیده شود.
مدیر عامل شرکت صنایع سیمان سیستان افزود: عدم کفایت و شرایط نامناسب اعطای تسهیلات سیستم بانکی در استان نسبت به کشور یکی دیگر از موانع توسعه استان می باشد که خود دلیلی به عدم استفاده از منابع داخلی بانکها گردیده و بانکهای استان غالباً مازاد منابع نسبت به مصارف دارند یعنی استان محروم و نیازمندی چون سیستان و بلوچستان صادرات پول دارد که خود از عجایب روزگار است!؟
وی اذعان داشت : به دلایل پیش گفته، قیمت تمام شده محصول در استان حداقل 30% بالاتر است که بایستی با مشوقهای مناسب اینگونه سرمایه گذاریها پاسداری شود. بعنوان مثال احداث نیروگاه در زاهدان به دلیل ارتفاع از سطح دریا 17% کاهش رادمان دارد درحالیکه قیمت خرید برق یکسان است بنابراین تخصیص اعتبارات خاص به منظور اعطای یارانه به تسهیلات کارآفرینی استان بطور مداوم و تا حصول به حد لازم از بلوغ، امری ضروری و حیاتی است.
احسانفر پیشنهاد کرد:  در گام نخست صرفاً جهت تأمین سرمایه در گردش یک هزار میلیارد ريال یارانه سود و کارمزد تسهیلات در نظر گرفته شود تا با تلفیق با منابع داخلی استفاده نشده سیستم بانکی در استان موجبات تحرک دفعی تولید و سایر فعالیت های اقتصادی را فراهم آورد.
وی اضافه کرد: تعیین حداقل سهم 20 درصدی آورده سرمایه گذار برای برخورداری از تسهیلات صندوق توسعه ملی برای سرمایه گذاری و عدم توانایی بخش خصوصی ضعیف نگه داشته شده استان، یکی از دلایل عدم علاقه به استفاده از این صندوق برای اجرای طرح های بزرگ و اشتغال زا در استان بوده که نتیجه محتوم آن تداوم استفاده پسوند محروم برای این استان مستعد بوده و خواستار کاهش  این سهم به 10 درصد برای سرمایه کذاری در سیستان و بلوچستان گشت.
عضو هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت صنایع سیمان زابل ابراز تاسف کردو افزود:  مالیات و چگونگی وصول آن یکی دیگر از موانع اصلی سرمایه گذاری و بلکه موجبی برای توقف فعالیت واحدهای اقتصادی در سنوات اخیر بوده است.
این سرمایه گذار بومی همچنین پیشنهاد کرد: از آنجا که 21% از مالیات مستقیم وصولی استان یعنی تنها 24 میلیارد تومان مربوط به مالیات اشخاص حقوقی است، به منظور توسعه سرمایه گذاری، با عنایت به ناچیز بودن میزان این مالیات به مدت 10 سال کلیه اشخاص حقوقی اعم از تولیدی و خدماتی از پرداخت مالیات معاف شوند و در صورت عدم پذیرش پیشنهاد مطروحه ،  افزایش مدت زمان معافیت واحدهای تولیدی به مدت 15 سال و افزایش میزان آن به 100% درآمد و کاهش ضرایب مالیاتی کلی در استان با توجه به یکسان بودن شرایط مالیاتی حال حاضر استان با مرکز کشور می تواند از موجبات رونق و فعالیت های اقتصادی و توسعه سریع اشتغال و کارآفرینی گردد.
احسانفر عدم تکمیل زیرساخت های اساسی استان را از دیگر موانع اصلی سرمایه گذاری و توسعه در استان دانست و افزود: از جمله این موانع می توان به فقدان گاز در نقاط جمعیتی استان، فقدان خطوط انتقال سوخت، فقدان راه آهن شمال جنوب استان ، عدم کفایت امکانات بندری و ترانزیت و ضرورت تأمین زیرساخت های مناطق ویژه رامشار و میرجاوه نام برد که برای حصول آن افزایش اعتبارات بودجه ای امری لازم است.
او معتقد است: ایجاد منطقه آزاد مشترک اقتصادی ایران و افغانستان در سطح دهها هزار هکتار از اراضی دوسوی هیرمند در جهت تعادل بخشی به اقتصاد و اشتغال در شمال استان می تواند خشک شدن دریاچه هامون و ساخت دیوار بتنی مرزی که هردو به شدت موجبات عدم تعادل اقتصاد خانواده در شمال استان شده را رفع نماید و همچنین علاوه بر افزایش ضریب امنیتی، جاذب سرمایه گذاران افغانی مقیم اروپا، آمریکا و آسیا و راهکار تأمین همیشگی آب جهت صنایع احداث شده با سرمایه گذاری افاغنه نیز خواهد بود.
احسانفر مهمترین ظرفیت رفع محرومیت جنوب استان را  بهره گیری از ظرفیت اقیانوس و توسعه بنادر ترانزیت و توسعه کشاورزی عنوان کرد و افزود: ایمان دارم اجرای پروژه های ملی و بزرگ صنعتی چون پتروشیمی، پالایشگاه ، فولاد، مس و . . . با بازگشت مهاجرین به استان و با مشارکت دولت، از توان مردم دور نیست، اگر خود بخواهند و اگر دولت حامی باشد.
به گزارش روابط عمومی شرکت صنایع سیمان زابل، همایش سرمایه گذاری و توسعه سیستان و بلوچستان با حضور معاون اول رییس جمهوری، وزرای کشور، امور اقتصادی و دارایی، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش و راه و شهرسازی، استاندار، مدیران ارشد استان و شماری از سرمایه گذاران خارجی از کشورهای روسیه، هند، پاکستان و افغانستان و جمع کثیری از سرمایه گذاران، کارآفرینان و نخبگان استان در تالار فرودسی دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد.