مدیر عامل شرکت صنایع سیمان زابل: استاده ام چو شمع، مترسان ز آتشم

b_150_100_16777215_00_images_stories_DSC00603.jpg "محمدرضا احسانفر" عضو هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت صنایع سیمان زابل گفت: نه صرفاً انتفاع اقتصادی بلکه باورم به ظرفیت های بزرگ استان و ایمان و عشق و علاقه بومی ام به امکان محرومیت زدایی از این خطه، برآنم داشت که از مشکلات نهراسم و همواره بر آن نهیب زنم که: "استاده ام چو شمع، مترسان ز آتشم "
به گزارش روابط عمومی مجموعه ، احسانفر به عنوان کسی که در بدترین شرایط و در دوران رکود و بیماری تولید، تولد تا بلوغ صنایع سیمان زابل و شرکت های تابعه را به عنوان بزرگترین صنعت استان در کارنامه همراهی خویش دارد، اظهار کرد: مشکلات را با گوشت و استخوان خویش مانند آتشی به خرمن امید و آمال بزرگ خود هرروز احساس کرده ام. اما امروز با باور و اثبات اینکه می توانیم اگر بخواهیم، با صدایی رسا می گویم شکاف عقب ماندگی و توسعه یافتگی عمیق است و پرکردن این شکاف مسئولیت ماست.
وی در همایش سرمایه گذاری و توسعه سیستان و بلوچستان که با حضور معاون اول رییس جمهوری و هیئت همراه در تالار فردوسی زاهدان برگزار شد تمامی همشهریانش را به بازگرداندن سرمایه هایشان به استان جهت حذف این شکاف فرا خواند و تاکید کرد: فرصت کم است به خود آییم که اغلب شن های ساعتهای شنی عمرمان سقوط کرده و در هرلحظه ای دانه ای  دیگر در حال سقوط.


عضو هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت صنایع سیمان زابل با اشاره به وجود موانع توسعه در استان مشابه با سطح ملی، لکن با وجه تشدید بسیار ، گفت: مساحت قابل ملاحظه استان، دوری از مرکز کشور و نقاط جمعیتی، دوری از مراکز صنعتی، افزایش هزینه های تولید، افزایش هزینه های تأمین نیروی انسانی متخصص، افزایش هزینه های ناشی از حمل و نقل مواد اولیه و محصول، دوری از مراکز مصرف و مهمتر از تمامی این موارد ریسک بالا و قابل ملاحظه سرمایه گذاری، تماماً عوامل مشدده مشکلات برای فعالان اقتصادی و از جمله موانع توسعه و سرمایه گذاری در استان است.
او ریسک سرمایه گذاری را یک احساس منفی و نه یک واقعیت ملموس اعلام کرد و فقدان سرمایه گذاری بانکها، شرکت های دولتی و بخشهای عمومی غیردولتی در استان را ناشی از باور این امر یعنی ریسک بالا و قابل ملاحظه سرمایه گذاری در استان برشمرد.
وی به عنوان کارآفرین و سرمایه گذار بزرگترین پروژه طول تاریخ استان و با اشاره به مجوز  مشارکت تنها 49 درصدی  شرکت های دولتی در یک  سرمایه گذاری و عدم وجود بخش خصوصی قدرتمند، برای مشارکت در احداث پروژه های بزرگ  در استان ، خواستار حذف این سقف برای سیستان و بلوچستان شدو آن را موجبی برای توسعه سرمایه گذاری دانست.
احسانفر با اشاره به عدم برخورداری مردم استان از اجرای اصل 44 و بی بهره بودن استان از خصوصی سازی شرکت های واگذار شده دولتی، تاکید کرد:  توسعه و تأمین امنیت بایستی از مسیر توسعه سرمایه گذاری و بسط اشتغال پیگیری گردد البته لازمه این امر مشارکت جدی مردم در تأمین امنیت و پاسداری از آن است و  عدم ماندگاری سرمایه و بلکه فرار سرمایه ها و مهاجرت صاحبان علم و تخصص از استان یکی از بزرگترین موانع توسعه استان است که بایستی برای آن تمهیدات لازم اندیشیده شود.
مدیر عامل شرکت صنایع سیمان سیستان افزود: عدم کفایت و شرایط نامناسب اعطای تسهیلات سیستم بانکی در استان نسبت به کشور یکی دیگر از موانع توسعه استان می باشد که خود دلیلی به عدم استفاده از منابع داخلی بانکها گردیده و بانکهای استان غالباً مازاد منابع نسبت به مصارف دارند یعنی استان محروم و نیازمندی چون سیستان و بلوچستان صادرات پول دارد که خود از عجایب روزگار است!؟
وی اذعان داشت : به دلایل پیش گفته، قیمت تمام شده محصول در استان حداقل 30% بالاتر است که بایستی با مشوقهای مناسب اینگونه سرمایه گذاریها پاسداری شود. بعنوان مثال احداث نیروگاه در زاهدان به دلیل ارتفاع از سطح دریا 17% کاهش رادمان دارد درحالیکه قیمت خرید برق یکسان است بنابراین تخصیص اعتبارات خاص به منظور اعطای یارانه به تسهیلات کارآفرینی استان بطور مداوم و تا حصول به حد لازم از بلوغ، امری ضروری و حیاتی است.
احسانفر پیشنهاد کرد:  در گام نخست صرفاً جهت تأمین سرمایه در گردش یک هزار میلیارد ريال یارانه سود و کارمزد تسهیلات در نظر گرفته شود تا با تلفیق با منابع داخلی استفاده نشده سیستم بانکی در استان موجبات تحرک دفعی تولید و سایر فعالیت های اقتصادی را فراهم آورد.
وی اضافه کرد: تعیین حداقل سهم 20 درصدی آورده سرمایه گذار برای برخورداری از تسهیلات صندوق توسعه ملی برای سرمایه گذاری و عدم توانایی بخش خصوصی ضعیف نگه داشته شده استان، یکی از دلایل عدم علاقه به استفاده از این صندوق برای اجرای طرح های بزرگ و اشتغال زا در استان بوده که نتیجه محتوم آن تداوم استفاده پسوند محروم برای این استان مستعد بوده و خواستار کاهش  این سهم به 10 درصد برای سرمایه کذاری در سیستان و بلوچستان گشت.
عضو هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت صنایع سیمان زابل ابراز تاسف کردو افزود:  مالیات و چگونگی وصول آن یکی دیگر از موانع اصلی سرمایه گذاری و بلکه موجبی برای توقف فعالیت واحدهای اقتصادی در سنوات اخیر بوده است.
این سرمایه گذار بومی همچنین پیشنهاد کرد: از آنجا که 21% از مالیات مستقیم وصولی استان یعنی تنها 24 میلیارد تومان مربوط به مالیات اشخاص حقوقی است، به منظور توسعه سرمایه گذاری، با عنایت به ناچیز بودن میزان این مالیات به مدت 10 سال کلیه اشخاص حقوقی اعم از تولیدی و خدماتی از پرداخت مالیات معاف شوند و در صورت عدم پذیرش پیشنهاد مطروحه ،  افزایش مدت زمان معافیت واحدهای تولیدی به مدت 15 سال و افزایش میزان آن به 100% درآمد و کاهش ضرایب مالیاتی کلی در استان با توجه به یکسان بودن شرایط مالیاتی حال حاضر استان با مرکز کشور می تواند از موجبات رونق و فعالیت های اقتصادی و توسعه سریع اشتغال و کارآفرینی گردد.
احسانفر عدم تکمیل زیرساخت های اساسی استان را از دیگر موانع اصلی سرمایه گذاری و توسعه در استان دانست و افزود: از جمله این موانع می توان به فقدان گاز در نقاط جمعیتی استان، فقدان خطوط انتقال سوخت، فقدان راه آهن شمال جنوب استان ، عدم کفایت امکانات بندری و ترانزیت و ضرورت تأمین زیرساخت های مناطق ویژه رامشار و میرجاوه نام برد که برای حصول آن افزایش اعتبارات بودجه ای امری لازم است.
او معتقد است: ایجاد منطقه آزاد مشترک اقتصادی ایران و افغانستان در سطح دهها هزار هکتار از اراضی دوسوی هیرمند در جهت تعادل بخشی به اقتصاد و اشتغال در شمال استان می تواند خشک شدن دریاچه هامون و ساخت دیوار بتنی مرزی که هردو به شدت موجبات عدم تعادل اقتصاد خانواده در شمال استان شده را رفع نماید و همچنین علاوه بر افزایش ضریب امنیتی، جاذب سرمایه گذاران افغانی مقیم اروپا، آمریکا و آسیا و راهکار تأمین همیشگی آب جهت صنایع احداث شده با سرمایه گذاری افاغنه نیز خواهد بود.
احسانفر مهمترین ظرفیت رفع محرومیت جنوب استان را  بهره گیری از ظرفیت اقیانوس و توسعه بنادر ترانزیت و توسعه کشاورزی عنوان کرد و افزود: ایمان دارم اجرای پروژه های ملی و بزرگ صنعتی چون پتروشیمی، پالایشگاه ، فولاد، مس و . . . با بازگشت مهاجرین به استان و با مشارکت دولت، از توان مردم دور نیست، اگر خود بخواهند و اگر دولت حامی باشد.
به گزارش روابط عمومی شرکت صنایع سیمان زابل، همایش سرمایه گذاری و توسعه سیستان و بلوچستان با حضور معاون اول رییس جمهوری، وزرای کشور، امور اقتصادی و دارایی، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش و راه و شهرسازی، استاندار، مدیران ارشد استان و شماری از سرمایه گذاران خارجی از کشورهای روسیه، هند، پاکستان و افغانستان و جمع کثیری از سرمایه گذاران، کارآفرینان و نخبگان استان در تالار فرودسی دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد.


                 
                        

 

 
  • پرینت چاپ