تولید کلینکر کارخانه سیمان سیستان متوقف شد

b_150_100_16777215_00_images_stories_z-3.jpgمدیرعامل شرکت صنایع سیمان زابل اعلام کرد: تولید کلینکر کارخانه سیمان سیستان به سبب عدم کفایت نقدینگی جهت خرید مازوت و افزایش میزان ذخیره شده این محصول در کارخانه، متوقف گردید.
به گزارش روابط عمومی مجموعه "محمدرضا احسانفر"  تاکید کرد: هم اکنون افزون بر 372 هزار تن کلینکر که خود دارای 150 میلیارد ریال ارزش است، در محوطه کارخانه انباشته شده و با تبدیل آن به سیمان موجب آزاد سازی  240 میلیارد ریال نقدینگی حبس شده می گردد.
او خاطر نشان ساخت: در این مدت کارخانه با استفاده از کلینکر ذخیره شده، سیمان تولید می کند و نیاز بازار را بر اساس رسالت خود که توجه به خواسته مشتریان است، برآورده خواهد کرد.
وی اظهار داشت: این درحالی است که کارخانه به سبب عدم تامین مکفی نقدینگی و ابطال کارت سوخت که دولت پس از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها در قالب بسته حمایتی در اختیار کارخانه سیمان سیستان قرار داده بود و اینک شارژ مالی نگردیده، توان خرید مازوت برای ادامه روند تولید کلینکر را از شرکت سلب کرده است.
او خاطر نشان ساخت: افزایش 25 میلیارد ریالی هزینه های ماهیانه شرکت پس از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها سبب کاهش بسیار شدید نقدینگی شرکت صنایع سیمان زابل شده و با توجه به اینکه کارخانه طی چهار ماه گذشته با بیش از ظرفیت اسمی تولید کرده اما به دلیل مشکلات و موانع صادراتی و عدم کفایت بازارهای مصرف داخلی تنها بخشی از آن را به فروش رسانده است لذا درآمد حاصل از فروش پاسخگوی نیازهای سرمایه در گردش تولید نمی باشد.
احسانفر معضلات فرا روی شرکت ناشی از عدم صادرات وعدم فروش کافی محصول ، مشکلات جدید ناشی از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها به ویژه افزایش قیمت مازوت،  حذف کارت سوخت و عدم توان تامین نقدینگی لازم جهت خرید مازوت را سبب اجرای مصوبه اخیر هیئت مدیره مبنی بر توقف تولید کلینکر و ادامه خاموشی مشعل ها پس از تعمیرات اساسی سالیانه تا پایان مرداد ماه سال جاری اعلام کرد.
وی تصریح کرد: با وجود پیگیری های مستمر شرکت و درخواست از مسوولان استانی در راستای حل مشکلات موجود مرزی واطلاع رسانی از روند نزولی صادرات و همچنین تحمیل هزینه های ناشی از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها، رسیدن به مرحله توقف تولید با ادامه این روند کاهش روز افزون صادرات و فروش دور از انتظار مدیران کارخانه نبود اما با وجود همه اقدامات بازهم توقف تولید کلینکر گریبانگیر کارخانه سیمان سیستان  گردید.
احسانفر با اشاره به روند نزولی فروش ، صادرات و عدم امکان تحویل سیمان طی ماههای اخیر که آمار ارائه شده در اخبار شرکت مبین این مطلب است، افزود: برون رفت تنها صنعت طول تاریخ سیستان و بلوچستان  و حفظ  2500 اشتغال ایجاد شده در آن،  نیازمند ارائه راهکار عملی  و حل مشکلات حادث شده از سوی دولت و مسئولان استان است.
وی ظرفیت ماهیانه صادرات سیمان سیستان را بالغ بر 60 هزار تن اعلام کرد و افزود: کاهش 30 درصدی یعنی صدور قریب به 20 هزار تن سیمان در تیر ماه که تنها 40 درصد ظرفیت و توان قابل صادرات کارخانه را پوشش میدهد ناشی از مشکلات و مسائل موجود در پایانه میلک برای حمل کالاهای صادراتی است.
احسانفر اظهار تاسف کرد که در حالی صادرات سیمان در تیر ماه با این کاهش چشمگیر مواجه بوده است که تقاضای خارجی برای خرید سیمان با کیفیت عالی سیستان سبب پیش فروش بیش از 40 هزار تن گردید که  عدم کفایت ناوگان حمل و نقل سبب تحویل تنها حدود 20 هزار تن شد.
وی اضافه کرد: بیشترین حجم کاهش صادرات تیرماه نسبت به اردیبهشت و خرداد یعنی  50 درصد منحصراً متعلق به آمارهای مرز میلک می باشد و از 26 هزار تن در آن دوماه به 13 هزار تن در تیر ماه تنزل یافته است.
او بیان کرد: کارخانه سیمان سیستان برنامه مبسوط و منسجمی را در راستای ارتقای توان صادراتی استان و منطقه در دستور کار خود قرار داده و در این راستا از هیچ تلاشی روی گردان نبوده چنانچه بارها مشکلات مرزی و راه حل های پیشنهادی را به مسئولین محترم استانی و ملی انعکاس داده است.
مدیر عامل سیمان زابل، با اشاره به تلاشهای انجام شده برای حضور پررنگ و تاثیر گذار این شرکت در بازار افغانستان ، تصریح کرد: کمبود عرضه از سوی سیمان سیستان سبب ایجاد فضا و عرضه سیمان برای شرکتهای خارجی رقیب در این بازار گشته و ادامه آن موجبات خروج سیمان سیستان و سایر شرکتهای ایرانی را از بازار پرمصرف افغانستان  فراهم می کند.
او تاکید کرد: حصول به اهداف صادراتی شرکت صنایع سیمان زابل نیازمند تمهیدات ویژه و حمایت مجدانه از شرکت در بازارهای هدف صادراتی است.
وی مشکلات حمل و نقل به ویژه عدم تسهیل شرایط رفت و آمد کامیونها که موجب توقف در مرز بیش از یکهفته و گاهی تا 15 روز می شود، عدم تامین سوخت مکفی مورد نیاز شبکه حمل برای ارسال کالا به عمق خاک افغانستان و اتلاف وقت در هنگام انتقال کالا در مرز میلک را از دلایل عدم تحقق هدف و برنامه صادراتی این مجموعه عنوان کرد و تاکید کرد: گسترش امکانات پایانه میلک، احداث پلی دیگر بر روی رودخانه هیرمند و دو بانده کردن جاده ترانزیت میلک به ویژه تسهیل رفت و آمد کامیونها به گونه ای که حداکثر مدت توقف به کمتر از 24 ساعت بالغ شود که این امر با توجه به مسافت 130 کیلومتری کارخانه و شهر "زرنج" دور از دسترس نیست، عامل ارتقای صادرات به بزرگترین بازار هدف این مجموعه یعنی کشور افغانستان و دیگر کشورهای همجوار و متقاضی سیمان خواهد بود.
مدیر عامل شرکت صنایع سیمان زابل ضمن انتقاد شدید از عدم توجه ملی به امر گسترش صادرات سیمان با توجه به انتخاب امسال به سال جهاد اقتصادی ، عدم پیش بینی جایزه صادراتی و عدم اتخاذ تمهیدات لازم برای جبران هزینه های افزایش یافته حمل و نقل ناشی از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها، تاکید کرد: ادامه روند گسترش صادرات سیمان منوط به تدوین و ارائه برنامه منسجم و عملیاتی  در راستای ثبات حضور در بازارهای هدف و اختصاص یارانه حمل زمینی و دریایی، رصد رقبای منطقه ای و تسهیل شرایط حضور شرکتهای ایرانی در منطقه و برقراری روابط تجاری و عرضه سیمان به کشورهای حوزه خلیج فارس از طریق چابهار است.