سیمان سیستان صادرکننده برتر سال 1390 استان تهران شد

b_150_100_16777215_00_images_stories_news_image002.jpg
سیمان سیستان صادرکننده برتر سال جاري استان تهران شد
به گزارش روابط عمومی شرکت صنایع سیمان زابل، سیمان سیستان در نخستین سال تولید و بهره برداری رسمی اش موفق به کسب مقام صادرکننده برتر استان هاي تهران،سيستان و بلوچستان و بزرگترین صادرکننده سیمان ایران به افغانستان  گردید. این شرکت در سال گذشته توانست افزون بر 234 هزار تن سیمان پاکتی به افغانستان صادر کند که قریب به 20 میلیون دلار ارزآوری برای کشور به همراه داشته است.
شایان ذکر است که با وجود مشکلات متعدد بر سر راه صادرات این کارخانه نوپا؛ در سال جاری تاكنون حدود 190هزار تن صادرات داشته  و با وجود توان تولید تا 130 درصد ظرفیت اسمی و هدف گذاری صدور 50 درصد محصولات تولیدی، رسیدن به این آرمان تاکنون میسر نگشته است.
مدير عامل شركت صنايع سيمان زابل؛فراهم كردن بستر لازم با همكاري و تعامل دولت، رفع نيازهاي مالي توليد صادراتي از كانال بانك ها، سپردن ميدان عمل و عامليت اجراي كارها به كارآفرينان بخش غير دولتي، خصوصي و تعاوني هاي قدرتمند را راه رسيدن به صادرات پايدار عنوان كرد.
"محمد رضا احسانفر"  با اشاره به پاره اي مشكلات سد راه اهداف صادراتي شركت گفت: حمل و نقل به ويژه عدم تسهيل شرايط رفت و آمد كاميون ها كه موجب توقف در مرز بيش از يك هفته و گاهي تا 15 روز ميشود و به تبع افزايش هزينه هاي حمل ونقل كه موجب كاهش رقابت پذيري ميشود. در مرحله اول، اتلاف وقت در هنگام انتقال كالا در مرز، در مرحله دوم، عدم امكان مصرف و استفاده از سوخت داخلي براي ارسال محموله هاي صادراتي سيمان به عمق خاك افغانستان با توجه به اينكه براي مثال مسافت حمل از كارخانه تا كابل قريب به هزار كيلومتر و مسافت براي صادرات از طريق بنادر يكسان است لكن هزينه سوخت براي صادرات از بندر چابهار به نرخ داخلي تامين مي شود در حاليكه براي افغانستان نيازمند اتخاذ تصميم است و مزيت ما هم صادرات به اين كشور مي باشد را به عنوان مشكل بعدي مطرح كرد.
او تاكيد كرد:حل اين مشكلات سبب  تحول شگرف در صادرات سيمان سيستان حتي تا دو برابر ميزان صادرات حال حاضر به كشور افغانستان به عنوان يك بازار هدف بالقوه و ديگر كشورهاي همجوار و متقاضي سيمان  خواهد بود.
وي خاطر نشان ساخت: اتحاديه هاي صادراتي، انجمن ها و همه تشكل ها كه در صادرات دستي بر آتش دارندبايست مورد مشورت قرار گيرند و سازمان توسعه تجارت ميزهاي صادراتي هر رشته را احياء كند و همه دست در دست هم دهيم تا با بهره گيري از ابزارهاي نوين مديريت و تجارت بيش از گذشته در عرصه صادرات نقش آفرين بوده و در راستاي تحقق اهداف چشم انداز كشور و شكوفايي ايران اسلامي كوشا باشيم و نامگذاري امسال توسط مقام معظم رهبري به عنوان سال جهاد اقتصادي را واقعا جلوه گر و عملياتي كنيم.