همايش صادرات سيمان سيستان ،موانع و راه حلها" در دانشگاه زابل برگزار شد

b_150_100_16777215_00_images_stories_p_25.jpg
با حضور مديران اجرايي و تجار ايران و افغانستان همايش صادرات سيمان سيستان ،موانع و راه حلها" در دانشگاه زابل برگزار شد
نخستين همايش"صادرات سيمان سيستان،موانع و راه حلها" با حضور تجار و بازرگانان كشور افغانستان و ايران و مسوولان حوزه اقتصادي سيستان و بلوچستان در دانشگاه زابل برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي شركت صنايع سيمان زابل، دبير همايش، هدف از برگزاري اين همايش را بررسي موانع پيش روي كارخانه سيمان سيستان در زمينه گسترش فعاليتهاي اقتصادي با كشورهاي حوزه فعاليت صادراتي اين مجموعه عنوان كرد.
"محمود رضا تاجيك" گفت: كارخانه سيمان سيستان با ظرفيت توليد روزانه سه هزار و 400 تن كلينكر و ايجاد اشتغال افزون بر 3 هزار و 500 نفر با حضور رييس جمهوري در سال 1389 آغاز به كار كرد.
وي با ارائه گزارش مبسوط از آمار صادراتي سيمان سيستان به تفكيك تمامي مبادي خروجي منطقه و مقايسه كل صادرات و ترانزيت صورت گرفته از مرزها و مبادي خروجي استان سيستان و بلوچستان در مقايسه با ديگر مبادي خروجي شرقي كشور، اعلام كرد: سيمان سيستان به طور متوسط 45 درصد از كل صادرات سالانه سيمان ايران به كشور افغانستان را به خود اختصاص داده است اما تعامل و همكاري بيشتر ارگانهاي مرتبط منطقه سبب افزايش اين ميزان خواهد شد.
معاون بازرگاني شركت صنايع سيمان زابل، افزود: اين كارخانه با هدف صادرات 50 درصد توليدات خود بنا نهاده شد كه با تلاش و همكاري دست اندركاران مرتبط منطقه اكنون موفق به صدور 70 درصد از ميزان توليد سالانه خود شده است.
تاجيك اظهار داشت: كسب عناوين صادركننده نمونه سال 89 استان تهران، كم مصرف ترين كارخانه سيمان كشور در بخش انرژي الكتريكي در سال 90، بزرگترين صادركننده سيمان ايران به افغانستان در سال 89، واحد نمونه كشوري در سال 89، صادركننده برتر سال 89 سيستان و بلوچستان، برگزيده استاني جشنواره كارآفرينان برتر سال 89 و كسب انواع گواهينامه هاي استاندارد ملي ايران و استقرار سیستم مدیریت یکپارچه IMS بخشي از دستاوردهاي اين مجموعه بزرگ صنعتي طي اندك زمان بهره برداري مي باشد.
وي هدف صادراتي سال جاري را رسيدن به صادرات 600 هزار تن سيمان به افغانستان اعلام كرد و افزود: از كل صادرات استان به افغانستان ، 86 درصد را سيمان سيستان و 14 درصد را ساير كالاها تشكيل مي دهد كه اين نمايانگر نقش سيمان در توسعه و گسترش صادرات منطقه است.
او تصريح كرد: ظرفيت اسمي سالانه توليد سيمان اين كارخانه حدود يك ميليون و 100 هزار تن مي باشد كه در سال 90 قريب به 471 هزار تن از كل ظرفيت را در بازارهاي داخلي و افزون بر 332 هزار تن نيز در بازارهاي صادراتي توزيع شد اما نتوانستيم 27 درصد مابقي توليد كارخانه را به بازار عرضه كنيم.
معاون بازرگاني شركت صنايع سيمان زابل تاكيد كرد: اتخاذ ساز و كار مناسب جهت ايجاد تعادل در بازار عرضه و تقاضا در سراسر كشور و تثبيت ضابطه هاي منطقي و عقلايي در راستاي جلوگيري از تضعيف صنعت و به ويژه صنعت سيمان براي ايجاد انگيزه در سرمايه گذاران ضروري است.
تاجيك با اشاره به تجهيزات بكاررفته در كارخانه سيمان سيستان كه از مدرنترين و مجهزترين امكانات روز دنيا است،‌ گفت: هم اكنون توليدات كارخانه سيمان سيستان به 10 استان كشور افغانستان صادر مي شود و امكان دستيابي به 100 درصد بازارهاي كشور فوق نيز وجود دارد.
وي فرايند توسعه صادرات و رشد صنعت توليد را مستلزم همكاري و هماهنگي يك زنجيره دانست و افزود: مسوولان استاني ، ادارات و سازمانهاي عمراني ، گمركات، پايانه ها و حمل و نقل در فرآيند دخيل هستند كه براي رفع موانع موجود بر سر راه صادرات سيمان تلاش مي كنند.
در ادامه اين همايش مدير عامل شركت صنايع سيمان زابل گفت: كارخانه سيمان سيستان تاكنون موفقيت هاي بسياري را كسب كرده اما تداوم اين توفيقات نيازمند توجه بيشتر مسوولان كشوري و استاني است.
"محمدرضا احسانفر" افزود: مصرف سالانه سیمان افغانستان بیش از چهار میلیون تن است و ظرفیت مطلوبی در بازارهای این کشور برای صادرات سیمان استان وجود دارد که مستلزم توسعه پایانه‌ های صادراتی، تسهیل تردد در مرزها، تسهیل صدور ویزا برای رانندگان و افزایش ناوگان‌ های حمل و نقل است.
وی با اشاره به عدم دسترسي به گاز در استان ،گفت: استفاده از سوخت مایع و مازوت سب تحمل هزینه های زیادی توسط اين كارخانه شده است.
مدیرعامل شرکت صنایع سیمان زابل بیان داشت: با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت مازوت و سایر حامل های انرژی این کارخانه  با مشکلات جدی مواجه شده است از اين رو تسهيل مسير صادرات و افزايش آن در تامين نقدينگي براي اين مجموعه بسيار ضروري است.
او اعلام كرد: تسریع در دسترسی به اهداف کارخانه سیمان سیستان، مدیران اجرایی را بر آن داشت تا با مشارکت سرمایه‌ گذار خارجی در افغانستان، کارخانه بسته‌ بندی پاکتی سیمان را احداث کنند تا 200 هزار تن از 600 هزار تن سیمان صادراتی به صورت فله توسط بنکر از استان حمل و در خود کشور افغانستان بسته‌ بندی شود.
احسانفر اظهار داشت: کل صادرات سیمان کشور به افغانستان در سال 1390 قريب به 765 هزار تن بوده که طبق آمار اعلام شده از گمرکات استان، 348 هزار تن از رقم فوق از سیستان ‌و بلوچستان صادر شده و 332 هزار تن آن توسط کارخانه سیمان سیستان انجام شده است.
مدیرعامل شرکت صنایع سیمان زابل با اعلام اين مطلب كه استفاده از موقعيت استراتژيك سيستان و بلوچستان در تامين ارز با استفاده مقوله صادرات مي تواند زمينه ساز ارتقاي اقتصادی باشد.
وی گفت: ایجاد پل دوم روی رودخانه هیرمند در مرز میلک سبب تسهیل حمل و تخلیه بار و كاهش فاصله زمانی عبور و مرور كاميون ها مي شود و برای تجار این صنعت در منطقه، یک ضرورت بسیار مهم است.
گفتني است در ادامه همايش "صادرات سيمان سيستان، موانع و راه حل ها"، فرماندار شهرستان هيرمند اظهار داشت: مسیر ترانزیت و صادرات امن‌ترین مسیر و دارای زیرساخت‌های مناسب است به طوریکه در سه ماهه آخر سال 90، موفق شدیم اهداف کارخانه سیمان سیستان را محقق سازیم.
وی افزود: پایانه مرزی میلک، بازارچه مرزی میلک و بازارچه مرزی گمشاد ظرفیت‌هایی است که در حوزه سیستان در خدمت صادرات است.
فرماندار هیرمند ادامه داد: امروز مفتخریم که توانسته‌ایم حوزه سیستان را از تهاجم قاچاق انسان، سوخت، مواد مخدر و ... امن نگه داریم و صادرات و فعالیت‌های تجاری در منطقه مبرا از هرگونه قاچاق است.
وی گفت: پایانه مرزی میلک می‌تواند روزانه 500 دستگاه کالای ترانزیتی و صادراتی را خارج کند و پیش‌بینی می‌شود در سال آینده بتوانیم بازار را بیشتر توسعه دهیم.
مدیرکل حمل و نقل پایانه‌های سیستان‌وبلوچستان نیز در اين همايش گفت: حمل و نقل از جمله ابتدایی‌ترین نیازها و یکی از شاخص‌های اصلی توسعه‌یافتگی جوامع بشری محسوب می‌شود.
علیرضا مجرد افزود: دست‌یابی به شبکه حمل و نقل پویا، ایمن و اقتصادی به عنوان یکی از معیار توسعه یافتگی در جهان امروزی محسوب می‌شود.
وی ادامه داد: حمل و نقل شاخص کلان اقتصادی در هر کشور است و سهمی که بخش حمل و نقل در تولید ناخالص داخلی به خود اختصاص داده بیانگر اهمیت آن در اقتصاد است.
به گزارش روابط عمومي شركت صنايع سيمان زابل در انتهاي همايش از مديران اجرايي منطقه كه همكاري مبسوط جهت تسهيل مسير صادرات سيمان سيستان داشتند، نمايندگان شركت در مقوله صادرات و تجار بزرگ افغانستان مرتبط با كارخانه سيمان سيستان به سبب همكاري و تعامل مطلوب سال گذشته در افزايش صادرات اين كارخانه با اهداي لوح وهدايايي به رسم يادبود تقدير گرديد.
b_150_100_16777215_00_images_stories_p_13.jpgb_150_100_16777215_00_images_stories_p_28.jpgb_150_100_16777215_00_images_stories_p_38.jpgb_150_100_16777215_00_images_stories_p_47.jpgb_150_100_16777215_00_images_stories_p_50.jpgb_150_100_16777215_00_images_stories_p_52.jpg