صادرات اولين محموله سيمان فله ايران به افغانستان

b_150_100_16777215_00_images_stories_mahmoolenimrooz.jpgصادرات اولين محموله سيمان فله ايران به افغانستان
اولين محموله سيمان فله ايران به افغانستان براي تامين خوراك كارخانه بسته بندي 300 هزار تني نيمروزسيمنت شركت سيمان زابل صادر شد.
به گزارش روابط عمومي شركت صنايع سيمان زابل، "محمد سرور ثبات" والي نيمروز افغانستان در ادامه سفر به سیستان و بلوچستان روز سه شنبه طي بازدید از کارخانه سيمان سيستان و پس از نشست و هم انديشي با حضور معاونت استاندار و مسئولين دستگاههاي اجرايي و نظامي و انتظامي دو طرف ، عمليات انتقال سيمان فله از كارخانه سيمان سيستان به كارخانه نيمروز سمنت افغانستان را افتتاح نمود.
والي نيمروز بیان کرد: از آنجایی که افغانستان در دوران بازسازی قرار دارد و مردم در حال ساخت و ساز بویژه در بخش مسکن هستند، شرکت های ایرانی و پاکستانی تمایل به صادرات مصالح ساختمانی از جمله سیمان به این کشور را دارند.
"محمد سرور ثبات" ادامه داد: نخستین سرمایه گذاری توسط شرکت صنایع سیمان زابل با ساخت کارخانه بسته بندی سیمان در شهر زرنج مرکز استان نیمروز افغانستان انجام شده که اولین پروژه صنعتی در استان نیمروز است.
وی افزود: محصولات تولیدی شرکت صنایع سیمان زابل (سیمان سیستان) در میان سایر شرکت ها و بویژه در مقابل سیمان پاکستان از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.
استاندار نیمروز افغانستان اظهار داشت: شرکت صنایع سیمان زابل از مدتها قبل با تامین بخش زیادی از نیازهای افغانستان بویژه استانهای همجوار جمهوری اسلامی ایران نقش موثری در کمک به بازسازی افغانستان دارد.
وی یکی دیگر از مزیت های این شرکت را نزدیکی آن با کشور افغانستان ذکر کرد و گفت: قرار گرفتن کارخانه سیمان سیستان در نزدیکی استان نیمروز موجب شده که کامیونهای افغان مستقیما محموله های صادراتی این شرکت را از داخل کارخانه به مقصد افغانستان بارگیری و حمل کنند.
وی با تقدیر از میهمان نوازی مسوولان سیستان و بلوچستان، نتایج سفر به این استان را بسیار مفید و ارزشمند توصیف کرد و گفت: بررسی زمینه های سرمایه گذاری طرفین در استانهای همجوار از دیگر برنامه های این سفر بود که طرفین آمادگی خود را برای این مهم اعلام کردند.
معاون پشتیبانی و توسعه منابع انسانی استاندار سيستان و بلوچستان نيز در اين نشست گفت:  جمهوری اسلامی ایران همواره در کمک رسانی به ملت و دولت افغانستان از هیچ کوششی دریغ نکرده و اکنون نیز معتقدیم که این کشور دوست و همسایه همچنان نیازمند یاری است و به همین سبب سیستان و بلوچستان به عنوان استان همجوار افغانستان آماده هر نوع همکاری در حد قانون و مقررات است.
"حامدعلي مباركي" بيان كرد: ایران اسلامی آمادگی دارد پاسخگوی رفع نیازهای افغانستان باشد به همین جهت از والی نیمروز دعوت شد تا از نزدیک امکانات و زیربناهای سیستان و بلوچستان به ویژه بازارچه های مرزی و بنادر چابهار و کنارک را مشاهده کند.
وی اظهار داشت: سیستان و بلوچستان آماده است تمامی نیازهای داخلی افغانستان را از طریق ترانزیت محور چابهار - میلک تامین کند.
مهندس ناروئی گفت: دو بازارچه مرزی فعال در میلک و گمشاد واقع در شهرستان مرزی هیرمند سیستان و بلوچستان اکنون تامین کننده بسیاری از نیازهای کشور همسایه هستند.
وی در ادامه همچنین گفت: سیستان و بلوچستان ضمن همکاری نزدیک با استان نیمروز افغانستان در زمینه تامین امنیت مرزها و همچنین کامیونهای افغان که در مسیرهای داخلی این استان تردد می کنند، انتظار دارد طرف مقابل نیز امنیت کامیونهای ایرانی را تامین کند.
او بر استقرار نماینده تجاری دو کشور در گمرکات متقابل نیز تاکید .

مدیر عامل شرکت صنایع سیمان زابل نیز گفت: این شرکت برای نخستین بار با سرمایه گذاری مشترک با سرمایه گذاران افغانستانی نخستین پروژه صنعتی در استان نیمروز افغانستان را تاسیس کرد.
"محمد رضا احسانفر" افزود: ایجاد نخستین کارخانه بسته بندی سیمان در شهر زرنج مرکز استان نیمروز با سرمایه گذاری حدود 10 میلیون دلار زمینه اشتغال مستقیم 70 نفر در محل كارخانه و حدود 100 نفر را در بخش حمل و نقل فراهم کرده است.
وی ادامه داد: این کارخانه که مرحله نخست طرح بزرگ کارخانه سیمان سیستان در نیمروز است، فعلا سیمان فله ارسالی از این کارخانه را بسته بندی و با نام " نیمروز سمنت" به بازارهای داخلی افغانستان عرضه می کند.
مدیر عامل شرکت صنایع سیمان زابل اظهار داشت: در مرحله دوم این طرح قرار است پس از نصب و راه اندازی آسیاب های مخصوص، کلینکر در همین مکان آسیاب شود.

وی افزود: در مرحله سوم اين پروژه عظيم صنعتي راه اندازي يك خط تولید كامل سیمان در شهر زرنج پيش بيني و اجرا خواهد شد.

به گزارش روابط عمومي شركت صنايع سيمان زابل، استاندار نیمروز افغانستان روز شنبه در راس هیاتی متشکل از 24 نفر از مسوولان سیاسی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی از طریق مرز زمینی وارد سیستان و بلوچستان شد و پس از نشست رسمی با استاندار در سفر به چابهار و کنارک از توانمندیها و زیر ساختهای بندری و ترانزیتی این منطقه دیدن کرد .
محمد سرور ثبات به اتفاق هیات همراه ظهر روز سه شنبه پس از بازگشت از چابهار به زاهدان، عازم کارخانه سیمان سیستان شد و از بخشهای مختلف این کارخانه دیدن کرد.

 
  • پرینت چاپ