معاون نظارت و راهبردی ریاست جمهوری از کارخانه سیمان سیستان بازدید کرد

b_150_100_16777215_00_images_stories_DSC_3130.jpgb_150_100_16777215_00_images_stories_DSC_3120.jpgمعاون نظارت و راهبردی ریاست جمهوری از کارخانه سیمان سیستان بازدید کرد
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و نظارت راهبردی به همراه هیئت همراه صبح امروز (30 آذر 92) از کارخانه سیمان سیستان بازدید کرد.
به گزارش  روابط عمومی شرکت صنایع سیمان زابل: "محمدباقر نوبخت" بازدید های استانی خود در سفر به سیستان و بلوچستان را از کارخانه سیمان سیستان آغاز نمود.
وی در نشستی که در محل کارخانه با حضور استاندار، نمایندگان و مدیران مرتبط بخش صنعت استان برگزار شد،  اظهار کرد: طرح‌های زیربنایی دولت تدبیر و امید از استان مرزی و استراتژیک سیستان و بلوچستان آغاز می‌شود و با اجرای این طرح‌ها بزودی شاهد توسعه استان در جنوب شرق کشور خواهیم بود.
وی هدف از سفر به این استان را پیرو نشست با استاندار و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی به منظور بهره مندی از منابع در اختیار نظام برای توسعه مناطق و برقراری توازن بین استان ها بیان کرد و افزود: تخصیص اعتبارات ویژه برای استان جهت اجرای چند پروژه مهم، از اهم برنامه‌های سفر وی است.
نوبخت تصریح کرد: خوشبختانه برای جبران عقب‌ماندگی‌های سیستان و بلوچستان بویژه برخی نابرابری‌ها که در توزیع اعتبارات گذشته وجود داشته است، از سه منبع برخوردار خواهیم شد. همچنین از محل منابع ۳۷ هزار میلیارد تومانی بودجه عمرانی کشور برای سیستان و بلوچستان استفاده خواهیم کرد.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: تا پایان سال ۹۳ تعدادی از طرح‌های موجود استان را به پایان می‌رسانیم و مردم را از مزایای آنها بهره‌مند می‌کنیم.
نوبخت خاطرنشان کرد: در این سفر با توجه به جایگاه ممتاز و عزت و شرافتی که مردم این سامان دارند به اتفاق آقای یونسی دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی نیازها و بستر های سرمایه گذاری شناسایی می شود.
وی ادامه داد: همچنین در بازدید از مناطق مختلف و مرزی این استان در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان درباره توسعه سیستان و بلوچستان و بخش هایی که نیاز به سرمایه گذاری بیشتر دارد، بررسی و اقدام های لازم انجام خواهد شد. 
معاون برنامه ریزی ونظارت راهبردی رییس جمهوری، انتصاب علی اوسط هاشمی را به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان را برای مردم استان مبارک خواند و افزود: ایشان از نیروهای با تجربه ملی است و دولت نیز با توجه به تلاش و مساعی ایشان و نقش و جایگاه ویژه مردم استان از هیچ تلاشی برای جبران عقب ماندگی های منطقه فرو گذار نخواهد بود.
به گزارش روابط عمومی مجموعه، استاندار سیستان و بلوچستان نیز در ادامه این نشست گفت: باید عامل ترغیب به بازگشت را زمینه ساز شویم که با برخورداری از حمایت دولت و ارائه تسهیلاتی که از صندوق توسعه ملی و صندوق تعاون قول داده شده است، امکان پذیر خواهد شد.
"علی اوسط هاشمی" اظهار کرد: بنای نخستین سفر به منطقه شمال استان بر ایجاد نگاهی نو از سوی  سرمایه گذاران به استان و منطقه بود و رهآورد این سفر ارسال این پیام به همه سرمایه گذاران و کارآفرینان استانی است که پرچم توسعه و تغییر را باید در دست بگیرند.
وی تاکید کرد: حضور مردم، عامل به امنیت است و تخلیه مناطق نا امنی و اگر به امنیت می اندیشیم، تنها راه آن توسعه اقتصادی است.
در ادامه این نشست مدیر عامل شرکت صنایع سیمان زابل ضمن ابراز خرسندی و عرض خیر مقدم گفت: سیمان سیستان که بزرگترین صنعت طول تاریخ این استان است با سرمایه گذاری صد در صد مردم بومی منطقه و همت و غیرت صنعتگران داخلی و تامین قطعات لازم از داخل و خارج کشور در زمانی کمتر از 32 ماه در دل کویر سیستان بنا نهاده شده است.
"محمدرضا احسانفر" تاکید کرد: این کارخانه تولیدی بزرگترین است چون عمق محرومیت منطقه زیاد است و علی رغم کمکهای دولت این محرومیت ها همچنان مشهود است.
او ادامه داد: کارخانه سیمان سیستان  با سرمایه گذاری حدود 150  میلیارد تومان با کمک مردم و با استفاده از صندوق ذخیره ارزی احداث شده و سبب اشتغال مستقیم بیش از  450 نفر گردیده و تنها پس از گذشت قریب به چهار سال از بهره برداری توانسته تبدیل به یک هلدینگ مقتدر با  ایجاد 7 شرکت وابسته اقماری شامل کارخانه بسته بندی در افغانستان ، بزرگترین شرکتهای  حمل و نقل داخلی و بین المللی استان ، بزرگترین شرکت بهره بردار معدنی و ایجاد شرکتی در اتریش جهت رفع تحریم های حادث بر کشور در راستای تامین قطعات مورد نیاز کارخانه و چند شرکت وابسته دیگر ، تبدیل شود.
وی با اشاره به کسب عناوین  بزرگترین صادرکننده سیمان ایران به افغانستان، برترین صادرکننده استان تهران با عنایت به محل ثبت شرکت و صادرکننده برتر استان سیستان و بلوچستان برای سه سال متوالی ، بیان کرد: هدفمندی یارانه ها و متعاقب آن افزایش قیمت مازوت و تفاوت آن با گاز و عدم تغییر در قیمت سیمان  چون شلاقی بر تن کارخانه سیمان زابل فرود آمد و سبب افزایش هزینهای تامین سوخت از ماهیانه 80 میلیون تومان به 2/5 میلیارد تومان با احتساب هزینه های حمل و فرآوری گردید.
احسانفر اعلام کرد: عدم تمدید مصوبه همسان سازی قیمت سوخت مازوت با گاز برای کارخانجات مازوت سوز سبب توقف تولید کلینکر در کارخانه سیمان سیستان  از تاریخ 31 شهریور ماه سال جاری گردیده و این مجموعه در راستای احترام به مشتریان از ذخایر کلینکر موجود در کارخانه، انواع سیمان تولید و به بازار مصرف داخل ی و صادراتی عرضه نموده است.
 وی افزود: با وجود معادن بزرگ در استان، تمایل و قدرت سرمایه گذاری بسیار پائین است و همچنین قوانین متعددی درباره توازن منطقه ایی مصوب شد که به واقع بگم که قسمت اعظم این موارد به نتیجه نرسیده است .
عضو هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت صنایع سیمان زابل با اشاره به سختگیرهای وحشتناک موجود در  استان که بخش اعظم آن مربوط به تغییر دیدگاه مدیران هم می تواند باشد، افزود:  با وجود ماده 132 مربوط به واحدهای تولیدی تنها چند واحد تولیدی فعال در استان داریم.
 وی تاکید کرد: جهت آبادسازی استان ضروری است امور اجرایی را تسهیل کنیم به دلایل مختلفی چون امنیت  و عدم ایجاد زیرساختهای لازم سبب سرمایه گذاری هم استانیهای سیستانی و بلوچستانی به خارج از استان نشویم.  
 احسانفر گفت: پیشنهاد عمیقم برای رفع محرومیت در استان سیستان و بلوچستان بویژه در شمال استان ایجاد" منطقه آزاد مشترک اقتصادی ایران و افغانستان"  در دو سوی هیرمند و در سطح هزاران هکتار  در راستای جذب سرمایه گذاران افغان که با توجه به شرایط افغانستان  از ورود به ورطه اقتصادی و ایجاد صنایع و سرمایه گذاری  مشترک اجتناب می کنند، است. مدیر عامل شرکت صنایع سیمان زابل تاکید کرد:  ارتقاء امکانات و زیر ساختهای مرز  و پایانه میلک سبب افزایش قابلیت این مرز تا  200 ماشین خواهد شد.
 
طبق برنامه اعلام شده، نوبخت و هیئت همراه پس از بازدید از کارخانه سیمان سیستان ،  به ترتیب از شهر سوخته و موزه تاریخی آن، شهر جدید رامشار، کشتارگاه صنعتی محمدآباد، محل ورودی آب رودخانه هیرمند، بازارچه مرزی میلک و نیز از دریاچه خشک‌شده هامون بازدید خواهد کرد.
به گزارش روابط عمومی شرکت صنایع سیمان زابل، در ادامه سفر سخنگوی دولت به استان سیستان و بلوچستان، امشب (شنبه (شورای برنامه‌ریزی استان با حضور وی در محل استانداری جهت برطرف شدن مشکلات استان برگزار خواهد شد و مسائل مرتبط کارخانه سیمان سیستان که طی بازدید و نشست در محل کارخانه مطرح شد نیز در دستورات شورا قرار دارد.