کسب نشان کیفیت از نخستین جشنواره ملی تجلیل از تلاشگران کیفیت کشور پاسخی شایسته به کیفیت برتر سیمان سیستان در سطح ملی است

به گزارش روابط عمومی شرکت صنایع سیمان زابل، دریافت نشان برنزین کیفیت کشورتوسط کارخانه سیمان سیستان و عنوان مدیر ارشد برگزیده ملی از نخستین جشنواره تجلیل از تلاشگران کیفیت کشور توسط جناب آقای محمد رضا احسانفر مدیریت محترم عامل شرکت صنایع سیمان زابل که حاصل مساعی و تلاش ارزشمند مجموعه سیمان سیستان که در مدت اندک کمتر از یک سال شروع بهره برداری کارخانه حاصل شده است ، پاسخی شایسته به کیفیت برتر سیمان تولیدی این کارخانه در سطح ملی است.

به طور یقین خلق کیفیت در تولید ، اثربخشی کاملاً مشخصی را بر رشد توسعه اقتصادی در بنگاههای اقتصادی و در نهایت جامعه دارد و از طریق دستیابی به کیفیت و ارتقاء و پویایی آن، امکان رعایت حقوق مصرف کننده ، تسلط بر بازار ، تداوم بقاء و ماندن در صف تولید برای بنگاه اقتصادی مقدور و ممکن می باشد.
در جامعه مدرن و تکنولوژیک امروزی با توجه به روند رو به رشد توسعه در اکثر جوامع و یا توسعه نهادینه شده در جوامع توسعه یافته ، تنها دستیابی به کیفیتی پایدار و توانمند ساز امکان ماندگاری را در عرصه رقابت ملی و بین المللی ممکن می سازد لذا ضروری است تا زیرساختهای لازم برای سرآمدی و تداوم این مقوله مهم در سازمانها و بنگاههای اقتصادی کشور فراهم گردد.
سیمان سیستان با نسبت سهام 51% بخش خصوصی استان و 49% ایمیدرو در انتهای سال 82 همراه با دو همزاد دیگر سیمانی در سطح ملی تأسیس شد .
با تغییرات حادث در نقش سهامداران بومی بخش خصوصی و ورود اینجانب و همفکران و اتخاذ تصمیم صحیح برای انتقال به مکان جدید علیرغم زیان مالی و از دست دادن زمان ،کلنگ احداث کارخانه سیمان زابل در فروردین 85 به زمین زده شد و مرداد 85 نیز اولین بتن ریزی صورت پذیرفت .
با گذشت تنها 32 ماه در اردیبهشت 88 کارخانه در مسیر راه اندازی قرار گرفت و نهم اردیبهشت ماه سال 1389 با حضور ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران افتتاح رسمی شد و به بهره برداری رسید.
بینش ، اعتقاد و تفکر کارآفرینان و سرمایه گذاران سیمان سیستان از بدو تصمیم گیری جهت احداث کارخانه با توجه به شرایط جغرافیایی محل کارخانه و برخورداری از مرزهای طولانی زمینی ودریایی و دورنمای صدور محصولات به خارج از مرزها از یک طرف و از طرف دیگر ضرورت کسب رضایتمندی مصرف کننده ، رعایت فاکتورهای زیست محیطی ، حفظ منابع ملی و صرفه جویی در مصرف انرژی ، ایجاد حاشیه اطمینان ماندگاری در عرصه تولید ما را بر آن داشت تا موضوع کیفیت محصولات تولیدی را به عنوان یک اصل و هدف مدنظر داشته و اقدامات اجرایی را با تکیه بر ایجاد این توانمندی شروع کنیم .
برای انتخاب عوامل زیر که همگی در ایجاد کیفیت محصول بسیار موثرند ، دقت لازم و مکفی به عمل آمده است:
  1.  انتخاب ماشین آلات خط تولید از میان مدرن ترین ماشین آلات خط تولید سیمان دنیا و از معتبرترین شرکتهای سازنده اروپا یی شامل: ELEX - SIEMENS - IBAU - H&B - TKF - LOESCHE - FLSMIDTH
  2. خریداری تجهیزات و امکانات آزمایشگاهی بسیار مدرن و برخوردار از عملکرد اتوماتیک جهت جلوگیری از خطاهای انسانی که موارد بارز آن (GEOSCAN (ON LINE ANALIZER  و سیستم نمونه بردار اتوماتیک ( ON LINE SAMPLER ) و دستگاه x – RAY و سایر تجهیزات دیگر می با شد که بصورت آنلاین عمل می کنند و تسلط و کنترل بیشتر اپراتور را بر کنترل پروسه ممکن می سازد .
  3. تأمین و بکارگیری منابع انسانی مجرب و تلاش در جهت ارتقاء دانش و مهارت های فنی آنها( با این نگاه که این بنگاه انسان را منشأ تمامی تحولات مثبت و تعالی در مبحث کیفیت می داند)
  4. تلاش جهت پیاده سازی استاندارد بین المللی ISO 17025 در آزمایشگاه و پیاده سازی استاندارد بین المللی مدیریت تضمین کیفیت ISO 9001 همزمان با شروع تولید و پیاده سازی و استقرار سیستم مدیریت IMS
  5. مدیریت و نظارت مستقیم بر عملکرد واحد کنترل کیفیت .
امروز مجموعه مدیریتی شرکت صنایع سیمان زابل خرسند است با اجرای اقداماتی که ماحصل رهنمود و همکاری متخصصان و مدیران ارزشمند این مرز و بوم و بینش و اعتقاد بنیادی نهادینه شده در سیاستهای راهبردی شرکت است ، در مرزی ترین نقطه این کشور پهناور توانسته در راستای اعتلای مقوله مهم کیفیت ، گامهای اولیه را بردارد و امیدوارم این مهم به عنوان یک استراتژی ارزشمند اقتصادی در راستای اعتلای توان ملی به عنوان یک هدف بر همه تکلیف عمومی گردد.