نا گفته های کارخانه سیمان سیستان

b_150_100_16777215_00_images_stories_news_image002.jpgبه گزارش روابط عمومی شرکت صنایع سیمان زابل(سهامی خاص)، کارخانه سیمان سیستان اولین بار در سال 1382 در دولت اصلاحات تصویب شد و قرار شد که در منطقه سفیدآبه شهرستان زابل احداث شود حتی کلنگ ساخت این کارخانه در دولت خاتمی در منطقه سفیدآبه بر زمین زده شد اما به علت فاصله 60 كيلومتري اين كارخانه با معادن خود ، همه کارشناسان به ویژه کارشناسان بومی به این طرح انتقاد شدید داشتند و هزینه های حمل و نقل مواد اولیه تا محل کارخانه را سرسام آور و غیر معقول می دانستند البته علاوه بر این فاصله زیاد ، این کارخانه هم از مبادی گمرکی ایران با افغانستان و هم از مبادی گمرکی با پاکستان دور بود.
غیر کارشناسی بودن محل ساخت کارخانه سیمان سیستان موجب شد علیرغم کلنگ زنی کارخانه در سال 1382 عملاً این طرح تا فروردین 1385 هیچ پیشرفت فیزیکی نداشته باشد.
با روی کار آمدن دولت نهم در سال 84 و با توجه به شناختی که دکتر دهمرده از استان سیستان و بلوچستان داشت به رایزنی برای تغییر محل احداث کارخانه از سفید آبه به محل موجود که در فاصله 62 کیلومتری زاهدان قرار دارد، اقدام کرد جایی که نه تنها در کنار ذخایر معدنی کارخانه قرار دارد بلکه مواد لازم یعنی شن و ماسه که در ساخت سازه های سیمانی خود کارخانه به کار می رود در این منطقه به وفور یافت می شود.
نزدیکی به گمرک مرزی میلک زابل در مرز افغانستان و گمرک مرزی میرجاوه با پاکستان و قرار گرفتن در کنار جاده ترانزیتی چابهار میلک از دیگر مزایای موقعیت جدید کارخانه سیمان سیستان می باشد. 
شرکت سهامی صنایع سیمان زابل با مجموع شناخت ها و بررسی های لازم از پتانسیل های موجود در منطقه با هدف محرومیت زدایی و ایجاد اشتغال از یک سو و با هدف رفع نیاز های منطقه برای توسعه و پیشرفت در راستای عمرا ن و آبادی هر چه بیشتر، کارخانه سیمان سیستان را با یک خط تولید 3300 تن کلینکر در روز و تولید انواع سیمان خاکستری با محوریت تیپ 2 در سال1388 و در زمانی کمتر از 3 سال راه اندازی و بهره برداری کرد. 
کارخانه سیمان سیستان در راستای رسیدن به اهداف تعریف شده برای پوشش ظرفیت از لحاظ کمی وکیفی در تولید و تحقق خواسته ها و برای جلب رضایت مشتریان خود از تمام توان لازم استفاده و در این راستا از کارشناسان وتکنسین های مجرب و متخصص صنعت سیمان کشور بهره برده است.
با افتخار می تواه عنوان کرد که سیمان زابل یکی از موفق ترین پروژه های طول تاریخ صنعت سیمان از نظر سرعت راه اندازی است و اهمیت این موضوع را می توان پس از قیاس این کارخانه با سایر کارخانجات مشابه که همزمان با کارخانه سیمان سیستان پروانه تاسیس گرفتند و چه بسا در مناطق با شرایط فنی و آب هوایی مناسب تر و با پشتوانه مالی بهتر قرار دارند اما هنوز افتتاح نشده اند، بهتر درک کرد.
از مهمترین ره آوردهای شرکت سیمان زابل ، برنامه ریزی بلند مدت در تولید محصول با کیفیت و مناسب با شرایط آب و هوایی منطقه است.
هم اکنون تولیدات این شرکت نه تنها در سایر استانهای کشور مورد مصرف قرار می گیرد بلکه استقبال خوبی از سوی کشورهای همسایه برای صادرات آن وجود دارد به گونه ای که در سال گذشته این شرکت نزدیک به 234 هزار تن صادرات داشته است.

مهمترین ویژگی های سیمان سیستان
  1. انطباق کامل با استاندارد های ملی کشور وفراتراز حداقل های تعیین شده درنتایج آزمون مقاومت فشاری
  2. استفاده از جرم مصرفی سیمان کمتر در طرح اختلاط به علت بالا بودن مقاومت فشاری سیمان تولیدی
  3. زود باز کردن قالب های بتنی به علت مقاومت اولیه بالا و شروع مجدد بتن ریزی به منظور استفاده از زمان و پیشرفت کار در پروژه
  4. اطمینان از طول عمرسازه به علت سلامت سیمان تولیدی از لحاظ نتایج بسیار خوب در کلیه آزمون های فیزیکی و شیمیایی
  5. سیمان سیستان به علت نرمی و ساختار توزیع دانه بندی میکرونی و بلین بالا برای استفاده در تمام شرایط آب و هوایی مناسب بوده و موجب استحکام سریع سازه بتنی می شود.